Tegoroczną wiosnę szumnie przywitaliśmy z marką lodów Magnum podczas najbardziej wyczekiwanej imprezy roku-Magnum Fashion Show, która odbyła się w eleganckich i wystawnych wnętrzach  zabytkowej Auli Politechniki Warszawskiej. Tym razem motywem przewodnim było hasło #NeverStopPlaying, które trafnie oddało charakter i klimat wydarzenia zasługującego na miano guilty pleasure za sprawą premiery dwóch nowych smaków Magnum: delikatnego truskawkowego w białej, kruchej czekoladzie-Strawberry White oraz Double Cherry-o smaku soczystej wiśni skąpanej w podwójnej warstwie czekolady.

Z roku na rok Magnum Fashion Show nabiera rozpędu i z przytupem wchodzi już po raz szósty na salony zdobywając miano najgorętszego wydarzenia sezonu, na którym warto się pojawić o czym najlepiej świadczyły pierwsze rzędy wypełnione topowymi nazwiskami show-biznesu oraz licznie przybyłych gości.

Gdy zgasły światła na wybiegu poczuliśmy powiew świeżej energii. Modelki przemierzały wybieg tanecznym krokiem w takt klubowej muzyki prezentując najnowszą kolekcję Dawida Wolińskiego Atelier 214.2. Idąc za ciosem, pozostając w klimacie imprezy Projektant zainspirował się nowymi smakami lodów Magnum i przygotował dwie, wyjątkowe kreacje dla tegorocznych ambasadorek. Julia Kuczyńska za sprawą kopertowej sukienki o kroju wydłużonego żakietu w odcieniu mlecznej bieli stanowiła apetyczną interpretację Dawida na temat Strawberry White, zaś Julia Wieniawa  przez dopasowaną odważną wiśniowo-różową cekinową ultramini z głębokim dekoltem oraz mocno zaakcentowaną linią ramion nie pozostawiała cienia wątpliwości, że tak zmysłowe może być tyko Double Cherry.

Jest nam niesamowicie miło, bowiem kolejny raz mieliśmy przyjemność dzielić z Magnum te słodkie chwile. Tymczasem pozostawiamy Was z wyborem. Delikatny Strawberry White czy wyrazisty Double Cherry, który smak wybierzecie?

Pozdrawiam, Przemysław Guryn.

Photos: Magdalena Kubala.