Menu duetu Paprocki&Brzozowski – kulinarne i modowe doznania podano do stołu.

2 lipca 2024 roku, duet polskich projektantów Paprocki&Brzozowski zaprezentował swoją nową kolekcję na sezon Spring-Summer 2025 w odrestaurowanej Elektrowni Powiśle w Warszawie

Wieczór rozpoczął się od wykwintnej kolacji dla ponad trzystu gości, którą okraszał blask świec i subtelne dźwięki kwartetu smyczkowego w aranżacji Wojciecha Urbańskiego. Ku zaskoczeniu gości stoły przeobraziły się w wybieg, na którym modelki prezentowały najnowszą kolekcję, której partnerem tytułowym był Amazon.pl.

Inspiracją dla projektantów były lata 60. i 70., co doskonale widać w projektach i całej, spójnej kolekcji.
Na catwalku dominowały soczyste odcienie pomarańczy i tycjanu, delikatnych i zmysłowych jedwabnych pudrowych róży, nude i klasycznej bieli doprawionej czernią.

W kolekcji można było zobaczyć płynące po wybiegu drukowane jedwabie, mieniące się cekiny, zmysłowe koronki i bogate boa ze strusich piór, co nadawało ubraniom charakterystyczną dla duetu subtelną, acz wyrafinowaną elegancję. Różnorodność tkanin i faktur sprawiła, że każda kreacja była unikalna i niepowtarzalna a kolory i tkaniny doskonale ze sobą współgrały, tworząc jednolitą, harmonijną całość.

Dodatkową atrakcją wieczoru było stanowisko z możliwością personalizacji koszulek duetu, gdzie goście mogli stworzyć swoje unikatowe projekty, co nadawało wyjątkowy, artystyczny akcent całemu wydarzeniu.

Cały wieczór był niezwykle udany i wprowadził gości w świat mody i smaków. Menu duetu Paprocki&Brzozowski to nie tylko kolekcja ubrań, ale także kulinarne i artystyczne doznania, które z pewnością zapadną w pamięci każdego, kto miał przyjemność uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Pozdrawiam,
Przemysław Guryn.

Photos: Magdalena Kubala
Front Photo: Filip Okopny