Na przekór pogodzie gorący sezon pokazów trwa w pełni. Kolejny event tej jesieni należał do jednego z najbardziej uznanych nazwisk czołówki polskich projektantów-Macieja Zienia. Samo zaproszenie zapowiadające piątkowy pokaz nie pozostawiało wątpliwości czym inspirował się Projektant tworząc nową kolekcję.

Czarna matowa koperta skrywała w sobie oryginalną analogową płytę winylową, na środku której znajdowała się kultowa i jakże charakterystyczna dla Zienia grafika skarabeusza. Po tak obiecującym zaproszeniu mieliśmy pewność, że Projektant zabierze nas tanecznym krokiem w takt twórczości The Beatles we wspaniałą muzyczno-modową przygodę.

Tego wieczoru industrialna przestrzeń Praskiej Drukarni zapełniła się gośćmi, zaś na jej środku znajdował się surowy wybieg, którego tłem było wyraziste koncertowe oświetlenie ciepłego błysku reflektorów oraz instrumentarium w postaci perkusji, jakże charakterystycznej dla liverpoolskiego bandu.

Projekty nawiązywały stylistyką do czasów świetności Beatlesów, zaś Zień w swojej charakterystycznej linii znakomicie uchwycił modę i znamienne elementy lat 60`-70` i kolejny raz postawił wyżej poprzeczkę przygotowując kolekcję składającą się z 57 sylwetek, a każda z nich była niesamowicie dopracowana przy czym następna wyróżniała się od wcześniejszej. Wybiegiem zawładnęły długie, posągowe jedwabne maxi w klasycznej czerni i bieli, eleganckie muślinowe koktajlowe sukienki w ultra kobiecej czerwieni oraz cielistym beżu o zróżnicowanej długości oraz świetnie skrojone garnitury, marynarki z frędzlami i koszule. Bezspornym hitem kolekcji były peleryny i kurtki ze strusich piór, które niegdyś kojarzyły się z Divami wielkiej sceny, tymczasem te zostały przemycone w prostej konstrukcji w anturażu pastelowych odcieni pistacji i pudrowego różu. Warto wspomieć, że Macieja wspierają również najbliżsi. Swoje pięć minut na miała zjawiskowo wyglądająca Aneta Kręglicka oraz Kasia Kowalska, z którymi Designer jest od dawna związany.

Zień konsekwentnie eksperymentuje z konstrukcją. Tym razem postawił na plisowane falbany, przeszycia i głębokie rock and roll`owe dekolty, które stanowiły wyrazistą ramę dla równie delikatnej co pięknej biżuterii ZoZo Design, która dzięki kaskadowej stylizacji dopełniała looki w najdrobniejszym calu.

O spójności twórczości Macieja Zienia świadczy kilka czynników w tym dobór muzyki, bowiem w ostatniej linii  Under Pressure Projektant inspirował się równie kultowymi co The Beatles wokalistami i utworem Freddy`ego Mercury oraz Davida Bowie o tym samym tytule. Duży wpływ ma na oprawę pokazu ma także sytuacja polityczna w kraju i na świecie. W kolekcji First Lady Designer wyrażał swój niepokój wywołany toczącymi się wojnami, natomiast w  obecnej linii The Beatles solidaryzował się ze środowiskiem LGBT poprzez zaprezentowanie na wybiegu dwóch sylwetek-białej zmysłowej sukni ślubnej oraz stojącej w kontrze do niej; modelki ubranej pod krawat w czarny garnitur nawiązując tym samym do tęczowego piątku jednocześnie wspierając małżeństwa jednopłciowe.

Pozdrawiam,
Przemysław Guryn.

Photos: Magdalena Kubala/Femmestudio.