11874815_1042964809049286_737506835_o
Są pewne rzeczy, które nie wychodzą z mody i stają się ponadczasowe.
Biała koszula, bo to ona jest tematem dzisiejszego wpisu, ma swoich zwolenników jak i przeciwników.
Niewątpliwie wielkim atutem klasycznej białej koszuli jest jej uniwersalność. Esencja stylu, ponadczasowa, prosta, minimalistyczna, z podwiniętym rękawem, czy rozpiętym pod szyją guzikiem. W jakiej formie by nie była,
zawsze wygląda stosownie, zaś biel koszuli staje się „płótnem” dla stylizacji, a także dobranych do niej
dodatków – krawatu/muszki, spinek, etc.
W modzie męskiej jest uznawana za szczyt elegancji, zarezerwowana na ważne uroczystości i wydarzenia,
ale czy aby na pewno?

Rodzajów koszul jest wiele, począwszy od klasycznej, poprzez koszule formalne, półformalne jak i nieformalne, sportowe, wizytowe,  lniane, flanelowe. Te z mankietem Portofino, kołnierzem Winchester, Pin Collar. Z krytą listwą guzików, pod muszkę, smokingowa i ze stójką. Czym się zatem kierować by wybrać odpowiednią?

DSC_7618s

Rozmiar ma znaczenie

Najlepiej zacząć poszukiwania koszuli od… rozmiaru. Nie ma nic gorszego niż elegancko ubrany mężczyzna w zbyt wielkiej/małej koszuli. Absolutne faux pas.
Koszula to dwa rozmiary: kołnierza jak i samej koszuli.  Gdy rozmiar kołnierzyka dobrany jest prawidłowo przylega on do szyi a my jesteśmy w stanie włożyć palec.

Rozróżnia się trzy fasony koszul:
custom fit – klasyczna „uniwersalna” koszula, o prostych liniach.
regular fit – klasyczna bez taliowania, dla osób o prostej budowie, lub z lekkim brzuchem
slim fit – taliowana, dla osób szczupłych i tych, które posiadają atletyczną sylwetkę, ten krój nie toleruje dodatkowych kilogramów.

DSC_7613s

Skład jest równie ważny

Jeśli chodzi o materiał króluje bawełna. Wybierając koszulę warto postawić na w 100 % bawełnianą lub kierować się tym by w składzie było jej jak najwięcej (ewentualnie z domieszką sztucznego surowca, który przedłuży żywotność koszuli, ale niech to będzie do kilku %, ważne aby ciało mogło oddychać). Te mniej formalne wykonuje się również z lnu. Naj­lep­sze koszule mają gramaturę powy­żej 200g/m2  do nawet 250-270g/m2.
Naj­le­piej jeśli bawełna jest typu two ply, czyli podwój­nie tkana, dzięki czemu mate­riał jest wytrzy­mal­szy
i bar­dziej szla­chetny w dotyku. Taka bawełna  nie mechaci się, przez co koszula dłu­żej nam służy. Dobrym wyborem będzie również koszula z popeliny.

Bar­dzo ele­ganc­kie koszule wyko­ny­wane są też z jedwa­biu, który jest bar­dzo deli­katny, a zara­zem wytrzy­mały i nadaje koszuli subtelny połysk. Naj­lep­sze zaś guziki wyko­nuje się z masy per­ło­wej. W luk­su­so­wych koszu­lach guziki przy­szywa się ręcz­nie metodą flo­rencką (oznacza to wszycie guzika na stopce, co powoduje większą stabilność i sztywność, a sam guzik nie przylega ściśle do tkaniny nie powodując jej ściągania ani gniecenia). Rów­nież ręcz­nie obra­biane są dziurki na guziki oraz inne detale.

DSC_7637s

DSC_7648s

Kołnierz i jego dobór

Kołnierz zazwyczaj dobiera się indywidualnie do urody i typu sylwetki danej osoby oraz okazji. Tutaj następuje całkowita personalizacja. Wybór odpowiedniego kołnierzyka, dopasowanie go pod względem rozmiaru, a w przypadku koszul pod garnitur dobranie do niego krawata, to ponad połowa sukcesu.
Mamy niesamowity przekrój w doborze kołnierzy, wśród których wyróżnia się co najmniej dziesięć różnych fasonów. Warto wiedzieć, że kołnierze w wysokojakościowych koszulach od ich wewnętrznej strony posiadają wszyty fiszbin,
który nadaje im pożądanej sztywności i elegancji.

DSC_7597s

Mankiet

Wbrew pozorom jest to równie ważna część koszuli. Powinien wystawać do centymetra spod rękawa marynarki a do wyboru mamy: klasyczny na guzik – mniej formalny, oraz na spinkę – bardziej oficjalny.

Koszula nie tylko dla mężczyzn

Nie zapominajmy, że ten element garderoby nie jest zarezerwowany wyłącznie dla płci męskiej. W szafach wielu kobiet możemy znaleźć przekrój różnych koszul.
Kiedy Yves Saint Laurent ubrał kobietę w smoking i koszulę, nastąpił przełom w modzie damskiej.
Aktualnie światowe domy mody i znane marki oraz projektanci podsuwają nam różne pomysły na stylizacje w których główną rolę gra koszula. Projekty są ‘odświeżane’, pojawiają się wersje z długim tyłem, asymetrycznym zapięciem,
na zamek, z wyszywanym, haftowanym, nabijanymi ćwiekami kołnierzem itd.

Gdy już znajdziemy swoją wymarzoną, warto zwrócić uwagę na długość rękawa i odwracać wzrok od tych,
które posiadają rękaw krótki.

Pozdrawiam,
Przemysław Guryn.

 

Model: Adrian
Shirt: Moschino Jeans

Photos: Magdalena Niemyjska