W dobie gdy rynek zalewa wschodnia produkcja masowa, której jakość często pozostawia wiele do życzenia, wśród wielu bezimiennych poradników z działu DIY, pojawiła się nowa pozycja, znacznie odbiegająca konwencją od tego, co możemy znaleźć na sklepowych półkach.

3

 

W moje dłonie trafiła książka, którą postaram Wam się w dzisiejszym wpisie przybliżyć, powiem również co zrobić aby wygrać poradniki Rudej, specjalnie dla Was mam bowiem aż 3 egzemplarze !  A tymczasem zaprezentuję  Wam poszczególne rozdziały. Usiądźcie wygodnie!
Ruda specjalnie dla wear.live.style jako jedynych białostockich blogerów nagrała film, w którym odpowiada na nasze pytania.

Untitled-1

Ci z Was, którzy sprawnie poruszają się w świecie blogo i vlogosfery pewnie nieraz natknęli się na Rudą-Anię z kanału Co za szycie. W ostatnim czasie udało się jej wypuścić na świat pierwsze dziecko. (no, drugie, nie licząc pierworodnego syna Tymka).
Treść jest skierowana do osób, które nie miały do czynienia  z szyciem lub dopiero stoją na początku swojej przygody z krawiectwem. We wstępie książki poruszona została kwestia doboru maszyny do własnych potrzeb.  Ruda przeprowadza nas przez temat, wyjaśniając podstawy, poszczególne funkcje maszyn oraz  ich rodzaje. Lekkostrawne i zrozumiałe wprowadzenie dla każdego oraz  zestawienie maszyn mechanicznych oraz komputerowych – wady, zalety, maszyny pomocnicze  takie jak overlock, coverlock, kończąc na maszynach specjalistycznych.

1

Kolejny rozdział to obsługa maszyny, czyli jak wdepnąć na pedał i nie zejść na zawał.
Omówiono konkretny model maszyny przedstawiając go na schemacie, a dołączony opis podany jest w sposób prosty i zrozumiały. W tym rozdziale dowiemy się, które pokrętło do czego służy i jaka część maszyny za co konkretnie odpowiada. Chociaż mowa tu o maszynach Janome, z powodzeniem można tę widzę przenieść na inne marki i modele. W tym rozdziale również dowiadujemy się, jak prawidłowo  nawlec igłę, nawinąć nici na szpulkę, a poszczególne etapy w sposób bardzo czytelny zostały zobrazowane na zdjęciach.  Na samym końcu rozdziału  znajduje się zestawienie najczęstszych problemów występujących podczas szycia wraz z ich rozwiązaniami.  Znajdziemy przyczynę pęknięcia igły i dowiemy się co zrobić, gdy ścieg nie wychodzi idealnie równy, a maszyna nam plącze lub zrywa nitkę.

DSC_7473DSC_7476

Rozdział trzeci to przeprawa przez akcesoria krawieckie. Jeśli zatem  macie wątpliwości dotyczące grubości, rozmiaru i rodzajów igieł, to zostaną one rozwiane. Omówione są nici i stopki do maszyn, dzięki którym możemy sobie znacznie ułatwić szycie.
W kolejnych częściach książki dowiadujemy się, czym różni się szew od ściegu, w jakiej sytuacji który należy zastosować.

12540057_1109104902435276_1785578808_n

Rozdział piąty poświęcony jest w całości tkaninom. Opisane zostały tworzywa, właściwości oraz wady i zalety danej tkaniny. Podział na włókna naturalne i syntetyczne może okazać się pomocny wielu świeżakom, ale i osobom szyjącym nie od dzisiaj. Zamieszczony został czytelny opis tkanin wraz z ich zastosowaniem. Tylko gdzie kupić tkaniny? Ruda zdradza nam i te informacje. Świetnym wyborem są również drukarnie tkanin, z których i ja prywatnie korzystam.

12562879_1109104925768607_883666401_o
W rozdziale szóstym Ania omawia podstawy wykrojów i rozkłada je na czynniki pierwsze. Znajduje się tutaj cała tajemnica konstrukcji ubioru w formie uproszczonej i przystępnej. Tutaj Ruda pokazuje w jaki sposób zdjąć miarę oraz stworzyć na swój wymiar bluzkę (oraz to, w jaki sposób za pomocą zniwelowania zaszewki z formy podstawowej na t-shirt, możemy  stworzyć sukienkę o linii trapezu). Ujawnia wykrój na bluzę, spódnicę o klasycznej formie ołówka i z koła. Tłumaczy w jaki sposób stworzyć getry i spodnie-cygaretki , a na deser torbę.

12527826_1109104875768612_1884656899_n

Podsumowując: dostajemy prawdziwy zastrzyk teorii zanim usiądziemy za „kierownicę” i wciśniemy pedał. Ale spokojnie, bo ogrom informacji przekazany jest w sposób bardzo prosty i zrozumiały, więc nie ma obawy o to, że nawet początkująca osoba się pogubi już na dzień dobry. Świetnym posunięciem jest dołączenie płyty, na której vlogerka tłumaczy oraz prowadzi przez kolejne rozdziały ku kolejnym związanym z szyciem wyzwaniom. Dodatek w wersji CD osobom stawiającym pierwsze kroki w świecie krawiectwa pozwoli w sposób klarowny pojąć, to co może wydawać się zawiłe w piśmie. Trafionym pomysłem jest umieszczenie modeli –szkiców postaci, na których możemy narysować i nanieść swój projekt wraz z uwagami, a także miejsce, które zostało uwzględnione na notatki oraz wpisanie swoich wymiarów. Sama oprawa graficzna jest zachęcająca i przyciągająca uwagę. Zdjęcia są na świetnym poziomie, podobnie jak ilustracje zapowiadające kolejne rozdziały. Wyraźnie widać, iż grafice poświęcono wiele uwagi od strony technicznej. Ciekawym dodatkiem jest rozdział siódmy, w którym przedstawiono inspiracje, przykłady kawiarenek szyciowych oraz szkół i uczelni, na których szycie gra pierwsze skrzypce.

DSC_7479

Generalnie książkę przewertowałem od deski do deski, strona po stronie, całe 235 kartek, szukając czegoś, do czego można by się przyczepić oraz sprawdzałem wydanie pod punktem merytorycznym, czytałem jednocześnie oglądając odpowiadające instrukcjom nagrania. Muszę przyznać, iż cała treść jest przyjemnie zredagowana a punkt techniczny wypada naprawdę bardzo dobrze i fachowo. Z pewnością jest to literatura, do której chce się wrócić i którą trzeba mieć obowiązkowo w swojej biblioteczce. Niemniej po książce pozostał mi lekki niedosyt. Z uwagi na to, iż jest to pozycja skierowana do osób, które stawiają pierwsze kroki w szyciu, nie mogę się doczekać, tego czym Ruda nas jeszcze zaskoczy. Sama okładka poradnika mogłaby być sztywniejsza, ale to jedynie subiektywna ocena, z uwagi na fakt, iż wiele pdoróżuję, i lubię mieć coś do czytania pod ręką; ksiązki o miękkiej oprawie nie zawsze zdają w moim wypadku egzaminu.

Aby zdobyć książki „Co za Szycie”, musicie wysłać zgłoszenie na nasz oficjalny adres mailowy: p.guryn.wls@gmail.com, w temacie wpisując RUDA&CO za SZYCIE, a osoby, które zgłoszą się jako 1, 10, 15 wybiorą się w podróż sŻycia z Anią!

Książki możecie dostać na stronie wydawnictwa, czyli  TUTAJ

Pozdrawiam,
Przemysław Guryn

Photos: Magdalena Niemyjska, materiały prasowe Wydawcy.